Reteta de papanaşi prăjiţi ajunge în sfârşit şi pe blogul meu, asta după numeroase căutări. Am încercat tot felul de reţete dar cea mai bună a ieşit aceasta. Ca să vă iasa pufoşi şi perfecţi, trebuie doar să respectaşi cantităţile.
ăEu am făcut de această dat papanaşi dintr-un kg de brânză, dar reţeta este din 500 de g. Dacă doriţi să faceţi mai mult, dublaţi cantităţile.
Ingrediente:
pentru aluat
500 g branza dulce de vaca
2 oua
100 g zahar
un varf de lingurita de sare
un sfert de lingurita bicarbonat de sodiu alimentar
200 g faina
ulei pentru prajit
pentru servit:
dulceata de afine (sau de care va place), smantana
Amestecam branza cu ouale, bicarbonatul de sodiu, sarea, si zaharul, apoi adaugati faina. Branza este bine sa fie bine scursa de zer. daca o cumparati mai moale, este bine sa o lasati la scurs intr-o sita.
Nu folosim praf de copt ci bicarbonat, pentru ca acesta are efect imediat. Despre diferenta dintre cele doua am mai scris aici.
Framantati usor pana cand aluatul se omogenizeaza.. Eu prefer sa mai ramana ici colo, bulgarasi de branza in aluat. Veti obtine un aluat destul de moale , dar modelabil., Il puteti lucra cu mainile date prin faina. Impartiti aluatul in parti egale – in functie de cat de mari doriti sa va iasa papanasii. Vedeti povestea mainilor de mai jos. Modelati bilute pe care apoi, cu ajutorul degetelor le gauriti la mijloc. Apoi modelati tot atatea bilute mai mici pe care le vom pune deasupra fiecarui papanas.
Intr-o tigaie adanca, incingeti ulei. Prajiti papanasii la foc mic ca sa se patrunda bine in interior. aproximativ 2-3 minute pe fiecare parte. Aveti mare grija sa nu ii ardeti, deci focul cat mai mic. Dupa ce il prajiti pe primul, verificati daca este bine copt in interior, in acest fel va dati seama exact cat sa ii prajiti pe urmatorii- asta depinde si de aragazul si tigaia fiecaruia.
Se servesc calzi cu smantana si dulceata, dar sunt buni si reci.
Pofta buna!
vai cum arata ca la mama acas nu gluma.sa va fie de bine.cam asa fac si eu doar ca nu pun bicarbonat nu am stiut.multumesc.week.placut.
arata foarte bine. Am sa incerc si eu aceasta reteta si eu am tot cautat ceva sa-mi multumeasca papilele si n-am fost multumita de rezultat, parca toti imi ieseau uleiosi. Daca bucatar maniac spune ca-s buni, atunci am incredere !
scuza-ma, am o intrebare…ai mei au explodat la propriu si nu stiu care ar fi cauza…oare era prea incins uleiul sau branza trebuia sa aiba o anumita consistenta?multumesc anticipat…nu as vrea sa ii mai stric pt ca imi plac atat de mult!succes in contibuare!ai un blog minunat!Cu drag, Ionela.
imi pare rau… da, asa cum am scris in reteta, branza trebuie sa fie bine scursa, iar focul cat mai mic. Multumesc pentru aprecieri.
eu pun 500 g branza de vaci, 5 oua, 500 g faina, bicarbonat, un praf de sare si ii las la rece cateva ore,din aceasta coca se poate face si aluatul cu branza de vaci
Ehe, preferatii mei…papanasi. Cea mai buna reteta. Multumesc!
In ce fel poate sa arate…..
Arata delicios, la papanasi am slabiciune ever !
Arata minunat, o astfel de reteta ma duce cu gandul la ingheata, vara si multa caldura, insa si la cele mai fructoase si delicioase dintre fructe.
Multumesc frumos pentru reteta este mai mult decat o incatare sa vad o astfel de reteta!
Super arata. Azi am musafiri asa ca o sa-i prepar si eu 😉 Felicitari pentru poze…apetisante rau 😀
O sa incerc si eu:D..multumesc…
Multumesc..o sa incerc si eu:D
Ms o sa incerc si eu, imi plac f mult
Acuma nu sint acasa,sint departe de copilasii mei,dar promit ca prima data,le voi face papanasi(peste 2 saptamini).Nu ca nu le-am facut,le-am facut;dar nu stiam ca trebuie pus in compozitie bicarbonat.Arata super cei din poza.Multumesc pentru reteta.
arata de vis….imi lasa gura apa,felicitari! am si eu o intrebare…ce tip/marca de smantana ai folosit?
Multumesc. smanatana e de casa.
Si din comert imi poti recomanda ceva? Am citit ca ba trebuie fermentata,ba nefermentata…ba ca daca nu e dulce poti adauga zahar vanilat in ea….sunt confuza.Multumesc frumos…Cristina
orice smantana obisnuita (fermentata scrie de obicei pe ea). Personal eu prefer fara smantana. Nu-i nici o problema daca nu pui.
Multumesc frumos!
eu am respectat gramajele si nu mi-a iesit aluatul ! a iesit moale , moale … sugestii ?
aluatul trebuie sa fie moale, am scris si in reteta. Doar daca nu e foarte foarte moale din cauza ca branza a continut multa apa. Dar, daca nu e branza de vina, incearca sa te speli pe maini, iar mainile curate si uscate le pudrezi bine cu faina. Apoi modelezi papanasii. daca faci
aluatul mai tare, papanasii vor iesi tari. Sper sa reusesti. Si aluatul meu e moale, dar daca il lucrezi cu mainile pudrate cu faina si cu grija, ai sa reusesti!
Le-am prajit la foc mic si au iesit imbibate in ulei !
Pentru ca nu ai asteptat sa se incinga uleiul suficient. Chiar daca e la foc mic, uleiul trebuie sa fie incalzit bine inainte sa incepi. Pentru ca altfel., nu se va incalzi suficient in timpul coacerii. Tine cont de faptul ca temperatura uleiului scade atunci cand pui in el papanasii reci.